ZAPAZI OVO: Mesto gde priroda crta najlepše oblike u Istočnoj Srbiji? (FOTO)

Da li ste znali da se u rudarskom delu Srbije krije i dobro poznati kanjon?
Naši ljudi su najčešće dolazili u Istočnu Srbiju da isprobaju tu pravu domaću kuhinju o kojoj se dosta priča, a neki možda i da se uvere u moć vlaške magije, a da li ste znali da pored ovoga imate priliku da vidite predivnu očuvanu prirodu, koja pored svoje lepote ima i važnu istoriju? 

Sajt - horizontal post - 171
Foto: Srbija za mlade

Gde se to tačno nalazi Lazarev kanjon?

Istočna Srbija u sebi krije mnoga tajnovita mesta, jedno od njih je Lazarev kanjon koji se nalazi u blizini dobro poznatog rudarskog grada Bor gde usput možete uživati u Borskom jezeru i uzeti lekovitu vodu iz Brestovačke banje, a pre samog kanjona i proći kroz drugo, po veličini, selo u Srbiji, Zlot.

Lazarev kanjon se prostire između grebena Istočnog Kučaja i kraške visoravni Dubašnica. Dan danas nije u potpunosti ispitan, baš zbog svog nepristupačnog terena, a do sada je otkriveno oko 70 speleoloških objekata i gotovo da ne možemo ni da zamislimo koliko se još toga krije.

Lazarev_kanjon_11
Foto: Dejan Mirković

Nama najpoznatiji speleološki objekat je ujedno i najduža pećina u Srbiji Lazareva pećina (16 041 m), koja je rame uz rame sa pećinom Vernjikica, za koju mnogi kažu da je jedna od najatraktivnijih pećina u Srbiji. Ukoliko želite da posetite i ovu predivnu prirodnu atrakciju koja je na samo 1.5 km od Lazareve pećine, otvorena je za posetioce do 30. septembra ove godine, svakim danom od 09 h do 16 h, a najbitnije je da se najavite dan ranije! Detaljnije informacije imate na sajtu www.tobor.rs.

Kako je Lazarev kanjon postao mesto istorijskih legendi?

Lazarev kanjon je oduvek bio prirodni rezervat i pravo utočište za biljke i životinje, ali i za ljude! Još u stara vremena, stanovnici su se ovde skrivali od Turaka, sakrivajući svoju decu u raznim uvalama kako bi ih zaštitili od janjičara. Prema legendi, posle bitke na Marici 1371. godine, konjica kneza Lazara pronašla je ovde sklonište. 

anta 6
Foto: Antaphotography

I hajduci su znali gde je sigurno – tokom vladavine Osmanlijskog carstva, kanjon je bio savršeno mesto za skrivanje. Turci su se retko usuđivali da kroče ovde zbog nepristupačnog terena i zaseda koje su im hajduci spremali. Lazarev kanjon je bio i ostao mesto gde su priroda i istorija isprepletene u jednu uzbudljivu priču!

Nastanak ove predivne prirode Istočne Srbije

Pitamo se kako je uopšte došlo do nastanka Lazarevog kanjona?

Da bismo to saznali, prvo moramo da znamo kako uopšte nastaje jedan kanjon. Kanjoni se javljaju u oblastima koje su izložene mladim tektonskim pokretima izdizanja, isto tako i snažnih rečnih tokova. Naš tajnoviti kanjon nastao je usecanjem Lazareve reke kao i njegovih pritoka Valja Mikulj (Mikuljska reka), Valja de Mižlok i Vejske reke u krečnjački masiv Kučaja.

Dužinom od 9 km i dubinom od 300 do 500 m, ponosno predstavlja najduži i najdublji kanjon na istoku Srbije. Sa koje god strane da gledaš, prizor je “breath taking”, ali da, imaš dva predivna vidikovca sa kojih možeš stvarno da uživaš u pogledima i bogatstvu koje nam je priroda kreirala. 

default
Foto: Dejan Mirković

Sada kad znamo kako to nastaju kanjoni i kako je nastao ovaj predivni kanjon, koji su to čuvari Lazarevog kanjona?

Kanjon je sa svih strana zaklonjen prirodnim čuvarima stenovitim grebenima koji ograđuju ovaj krečnjački masiv. Sa juga i istoka uzdiže se Malinik sa (1087 m), sa severa Strnjak (720 m) i Kornjet (696 m), a sa zapada Pogare (883 m) i Mikulj (1022 m). 

Šta to krije Lazarev kanjon?

Kao što smo rekli Lazarev kanjon je najnepristupačniji kanjon u Srbiji a i baš zbog toga i jedno od misterioznijih mesta.

Dosadašnje istraživanje je pokazalo da se unutar kanjona krije oko 70 pećina od kojih je samo nekoliko istraženo i nose ime, naravno, Lazareve pećine.

anta 4
Foto: Antaphotography

Od tolikog broja pećina, otkriveno je nekolicina koja je dobro poznata javnosti širom zemlje, a to su pećine:

  • Lazareva pećina (dužina pećine je 16 041 m a samo je 800 m je uređeno),
  • Vernjikica (dužina pećine iznosi 1015 m),
  • Hajdučica (skrivena pećina na Mikulju),
  • Mandina pećina (dužina pećine je oko 410 m),
  • Dubašnička jama (dubina ove jame je 276 m) itd.

Pored veličanstvenih pećina, možemo obići i vidikovce sa kojih se vidi predivna očuvana priroda i obližnje selo Zlot.

Koje to sve biljke i životinje možemo sresti u Lazarevom kanjonu?

Ovaj kanjon, osim svojih speleoloških lepota, nudi i bogatstvo životinjskog sveta, stvarajući veoma raznolik ekosistem, može se naći baš veliki broj beskičmenjaka, gmizavaca, ptica, vodozemaca i sisara.

Ove lepote Istočne Srbije nastanjuju i nekoliko endemskih vrsta zglavkara, a to su tebra vrste koje žive samo na jednom mestu, i nigde više! Tik ispred ulaska u Kanjon, možeš naići i na naselje od 20 vrsta slepih miševa. Ako se plašiš zmija, Lazarev kanjon nije mesto za tebe jer je ovaj poduboki kanjon najveće leglo poskoka u Evropi! 

klub putnika
Foto: Klub putnika

Putovanje kroz Lazarev kanjon je kao putovanje kroz vreme! Ovo mesto je jedno od poslednjih utočišta biljaka iz ledenog doba, živi preko 720 biljnih vrsta, uključujući i super retku srpsku Ramondu. Da ti kažemo koliko je ovo mesto važno – biljni svet Lazarevog kanjona je čak raznovrsniji od flore nacionalnih parkova Đerdap i Kopaonik! Tako da je Lazarev kanjon pravo mesto za sve ljubitelje prirode..

Lazarev kanjon je mesto koje moraš obići! Ovde možeš da vidiš prirodne lepote našeg kraja, lepote naše zemlje, da se upoznaš sa različitim prirodnim lepotama, pa i da uhvatiš prelep pogled sa vidikovaca. Savršeno mesto za pravljenje kul fotki za Instagram i doživljavanje prave avanture!

Šta misliš, šta se sve skriva iza neotkrivenih delova Lazarevog kanjona?

Ostavi komentar

Kako vi gledate na studentske proteste u Srbiji?

Predstojeći događaji
There are currently no events.