Jutros je deo nadstrešnice ispred drogerije Lilly u centru Bora, pored same šetališne zone, otpao i završio razbijen na pločniku. Na sreću, niko nije povređen, ali pitanje koje svi postavljamo je: dokle više? Da li je moguće da ni u samom centru grada, na frekventnom mestu, nismo bezbedni?

Ulica u kojoj se incident dogodio redovno se tokom letnjih večeri pretvara u šetališnu zonu. Deca, porodice, šetači – svi svakodnevno prolaze upravo ispod ove nadstrešnice. Iako su znaci propadanja i oštećenja na objektu očigledni, niko se time očigledno nije bavio na vreme.
Nismo bezbedni ni na ulici, ni u školi, ni ispod nadstrešnice. Ovo nije prvi incident, i ako se nešto ne preduzme sigurno neće biti ni poslednji.
U Srbiji se, izgleda, bezbednosna inspekcija zgrada i javnih objekata gotovo uopšte ne sprovodi na sistematski način. Ne postoji jasan plan ni praksa redovne kontrole stanja fasada, nadstrešnica, terasa i drugih konstrukcija koje svakodnevno ugrožavaju građane. Sve dok se reaguje tek kada nešto padne, a ne preventivno, životi ljudi će i dalje zavisiti od pukog slučaja. A odgovornost će, kao i obično, izostati.

Sve se ovo dešava dok je Srbija već šesti mesec u političkoj krizi izazvanoj upravo padom nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, 1. novembra 2024. godine. U toj tragediji poginulo je 16 osoba, uključujući i dve devojčice. Nadstrešnica, koja je bila deo nedavne rekonstrukcije stanice, srušila se usled dodatnog opterećenja teškom čeličnom konstrukcijom sa staklom, što je dovelo do loma konzolnih nosača.

Nakon nesreće, usledile su masovne demonstracije širom zemlje, a studenti su pokrenuli blokade fakulteta zahtevajući odgovornost i transparentnost u vezi sa infrastrukturnim projektima. Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podnelo je optužnicu protiv 13 osoba, uključujući bivšeg ministra infrastrukture, zbog sumnje na nestručno izvođenje radova i ugrožavanje opšte sigurnosti.
Podsetimo i na nedavni slučaj u selu Saranovo kod Rače, gde se tokom uskršnjeg raspusta urušio plafon u učionici izdvojenog odeljenja Osnovne škole “Karađorđe”. Na sreću, učenici nisu bili prisutni u trenutku incidenta. Rekonstrukcija škole, uključujući i radove na plafonima, završena je pre svega četiri meseca. Radove je izvodio konzorcijum firmi, među kojima je i “Montop Pro Technology”, u vlasništvu Marka Bosanca, biznismena bliskog vladajućoj stranci.

Pozivamo lokalne vlasti da hitno sprovedu proveru svih sličnih objekata i informišu građane o merama koje će se preduzeti kako se ovakve situacije više ne bi ponavljale.
Koliko Vam je bio koristan tekst?
Kliknite na zvezdicu kako biste ocenili tekst!
Prosečna ocena 5 / 5. Broj glasova: 4
Još uvek nema ocena! Budite prvi koji će oceniti ovaj tekst!