Da li ste čuli za priču o jednom od najlepših i najčistijih prirodnih jezera u istočnoj Srbiji, a nalazi se blizu Bora? Ovo predivno jezero je nastalo sasvim slučajno, ali je postalo omiljeno mesto za sve ljubitelje prirode, kupanja i ronjenja. Dobrodošli na Rgotsko jezero!
Kako je došlo do ove skrivene oaze?
Sve je počelo davne 1978. godine, kada je rudnik kvarcnog peska “Srbokvarc” radio punom parom na ovom području. Rudarili su na dubini od oko 70 metara, ali se sve promenilo kada je, bager slučajno probio otvor na ogromnom podzemnom rezervoaru vode. Voda se tu gomilala ko zna od kad, duboko u zemlji. Kad je zid tog izvora probijen, pritisak je bio ogroman i napravio je neverovatan gejzir! Voda je eksplodirala iz zemlje i počela neverovatnom brzinom da plavi kop!
Radnici su pokušavali da izvuku vodu pumpama koje su izvlačile po 300 litara u minuti!
Ipak bilo je uzaludno, mnogo opreme i teških mašina ostalo je zarobljeno pod navalom vode. Na dnu jezera zauvek su ostali bager, nekoliko pumpi i kamioni. I tako je, iz jedne nesreće, što kažu sreća u nesreći, nastalo predivno Rgotsko jezero!
Raj za ljubitelje podvodnog sveta?
O, da! Rgotsko jezero je dom mnogih vrsta riba, kao što su karaši i sunčanice, a potopljeno drveće i ostaci rudarske opreme stvaraju savršena mesta za skrivanje riba i njihovo promatranje. Sami ronioci oduševljeni su koliko je bistra voda, te sve češće govore o tome da je ovo jezero jedno od najlepših za ronjenje u Srbiji!
Interesantno je da je Rgotsko jezero, zajedno sa jednim banjskim jezerom u Nemačkoj, među najčistijim jezerima ovog tipa u Evropi. Jezero je toliko čisto i bistro, da prosto osećaš kao da te voda miluje, da te tera da se iznova i iznova vraćaš njemu.
Okolina jezera je skroz divlja, totalni raj za prirodnjake – prava chill zona za bleju.
Ovde su se nekada baš ovde održavana ribolovačka takmičenja, i to ne bilo kakva – već jugoslovenska i međunarodna! Nažalost Rgotsko jezero više nije atraktivno pecarošima, ali nama kupačima vala jeste!
Slobodan Ignjatović, fotograf iz Zaječara, je pre nekoliko godina, navodno, uslikao kljunaša, životinju koja nastanjuje samo reke Australije, primerak je bio svega nekoliko centimetara dugačak te da je u pitanju bilo mladunče. No, kako više nema pomena o tome, postavlja se pitanje da li je uopšte preživeo zimu?!
Zašto ovo jezero nikada ne presušuje?
Kako voda neprestano nadire iz podzemnih izvora, čak i tokom najtežih suša nivo jezera uvek stabilan, a sama voda ostaje izuzetno čista. U stvari, čistoću vode dokazuje i prisustvo alge zvane Hara, koja raste samo u najčistijim vodama. Hara raste sa muljnog dna, a prisutna je samo u severnoj hemisveri, a na grčkom jeziku njeno ime znači radost!
Leto u pravom rajskom ambijentu
Danas je Rgotsko jezero pravi raj za sve one koji žele da uživaju u prirodnim lepotama. Okruženo je bujnom vegetacijom, a pošumljena obala pruža savršenu hladovinu za opuštanje. Velika peščana plaža je idealna za sve posetioce tokom leta, kada temperatura vode dostiže prijatnih 25-26°C. Samim tim Rgotsko jezero deluje kao prirodni bazen, i privlači ljude iz celog regiona koji žele da pobegnu od gradske gužve i uživaju u miru i tišini.
Postoji priča da se ovo jezero i dalje vodi kao površinski kop kvarcnog peska i da postoji dva rešenja razrešavanja ovog statusa, a to su ili da se vrati u prvobitno stanje bez vode ili da jezero postane zvanično turističko mesto. Za sada nema tačnih informacija šta će se desiti, te nemoj da vas uplaši znak da je zabranjeno plivanje, jer je upravo to razlog, jezero i dalje ima status kopa.
Nama bi definitivno godilo da nam ostane jezero da i dalje možemo da uživamo u njemu, ali videćemo šta će biti… Za sada nam ostaje da uživamo samo u njemu i da ga održavamo, a ostalo će se srediti!
Svrati do Rgotskog jezera, oseti njegovu magiju.