ISKUSTVA: Kako su mi Erasmus+ radionice Tebrizma pomogle da nastavim da radim ono što volim?

Svako od nas se zasigurno našao u fazi da ne zna šta bi da radi u svom životu, u čestim smo nedoumicama, ili moramo da radimo poslove koji nam i nisu baš omiljeni. Jedno takvo iskustvo imala je i mlada videografkinja, Eva Amanović koja je uz pomoć novostečenih znanja sa naših radionica uspela da se zaposli kao videografkinja na klinici u Beogradu, a saznaćete kako su joj i radionice Tebrizma pomogle da nastavi da radi ono što voli i u čemu se pronalazi.

Intervju sa Evom-NASLOVNA1
Foto: Tebrizam

Koliko nam je danas formalno obrazovanje važno? I dalje postoji ta neka nedoumica oko značaja ovog vida obrazovanja, neki mu daju na značaju, a mnogi i ne. Sa druge strane, ni neformalnom obrazovanju se trenuntno još uvek ne daje maksimalno poverenje, ali je zasigurno da mu mi iz Tebrizma dajemo veliki značaj i verujemo da će biti još zastupljenije u budućnosti.

O tome svakako svedoči i ukupno tri bloka Erasmus+ radionica koje smo održali u periodu od decembra prethodne godine, pa do februara 2024. godine. Mladi iz Bora su imali mogućnost da učestvuju na besplatnim radionicama ovakvog tipa, možda i po prvi put jer ovakvih radionica nema često u okruženju ali ni šire, na kojima je bilo reči o digitalnoj pismenosti, medijskoj pismenosti, radu na društvenim mrežama, kreiranju podkasta, ali i stvaranju kratkih video formata koji su danas najpopularniji.

Međutim, osim momaka i devojaka iz Bora, jedna od učesnica naših radionica bila je i devojka koja trenutno živi i radi u Beogradu i kojoj nije bio problem da se iscima tri vikenda i putuje do Bora kako bi stekla nova znanja koja će joj pomoći da nastavi da radi ono što voli. U pitanju je Eva Amanović, inače mlada videografkinja koja je bila deo ekipe trećeg bloka naših radionica na kojem smo se bavili kreiranjem kratkih video formi.

Foto: Tebrizam

Koliko je formalno obrazovanje presudno govori i činjenica da je Eva po struci diplomirani ekonomista iz oblasti turizma i hotelijerstva, što složićemo se nije baš u direktnoj vezi sa kreiranjem video sadržaja. Kao i svako, još u detinjstvu pronalazimo neka svoja interesovanja, pa se tako Eva bavila raznim sportovima, svirala različite instrumente, bavila se umetnošću, svim onim što te čini srećnim u određenom periodu.

Međutim, kao što to često bude, kada je došlo vreme da diplomira i sama se zapitala: “Šta dalje?!”. Izbori su bili da upiše master, pokuša da pronađe posao u struci ili da započne da radi nešto što voli. Ona se odlučila za treću opciju, kupila kameru i rešila da se bavi video sadržajima, odnosno onim što voli. Što je njen put i danas.

Intervju sa Evom-5_01
Foto: Tebrizam

Taj put je Evu doveo i do naših radionica, pa smo iz tog razloga želeli da i sa svima vama podelimo njeno iskustvo sa samih radionica, ali i da saznamo gde su je to naše radionice dalje usmerile.

Šta te je motivisalo da u nekoliko navrata dolaziš od Beograda do Bora da bi bila deo Tebrizmovih Erasmus+ radionica?

Jednog dana mi je na instagramu iskočila objava o besplatnim Erasmus+ radionicama koje je organizovao Tebrizam. Nikada ranije nisam videla slične objave, pa čak ni u Beogradu, pa sam odlučila da se prijavim. U tom trenutku sam znala da ću to morati da uklopim sa poslom koji je u Beogradu, a radionice u Boru. Naravno da mi nije bio problem putovati, jer kad neko stvarno želi nešto on to i uspe, a ja sam želela da naučim više o videografiji. Tako sam išla tri nedelje svakog vikenda tamo.

Kako ti je bilo na radionicama i kako su ti se činili edukatori? Energija na radionicama?

Kada sam prvi dan stigla na radionicu bila sam pod tremom koja je ubrzo nestala zbog okruženja koje je bilo druželjubivo i prijatno. Slično čuvenom: “Osećajte se kao u svom domu”. Imali smo ukupno 4 radionice i iskreno ne znam koja mi je bila zanimljivija. Trajale su skoro ceo dan, ali nije se ni osetilo. Pričali smo o bitnim temama, učili razne stvari i naravno družili se. Energija predavača je bila odlična i bili su puni razumevanja za sva dodatna pitanja.

Koji segment sa radionica ti je pomogao da bolje razumeš oblast kojom se baviš?

Na radionicama smo imali razne zadatke. Pisanje scenarija, učenje montaže short form video snimaka, snimanje ispred i iza kamere i za kraj, naravno, video montaža. Najbitnije na radionicama mi je bilo da savladam kako se rukuje profesionalnom opremom i svetlima, kao i kako da sve to što se snimi dobro izgleda kada se izmontira. Radove smo radili po grupama i iskreno prezadovoljna sam svojom grupom, iako sa ove tačke gledišta znam da bi mogli da uradimo zadatak na još višem nivou.

Kakve si ideje dobila nakon radionica o temama i sadržaju koji bi volela da snimaš i montiraš?

Nakon radionica sam shvatila da stvarno želim dublje da uđem u svet videografije i to sam i uradila. Gledala sam razne tutorijale, filmove, obraćala pažnju na scene i osvetljenja, vežbala, snimala, montirala… Želja mi je da u nekoj bliskoj budućnosti počnem da snimam kratke filmove i razne projekte koje još uvek razrađujem u glavi i na papiru.

Koliko ti je vremena trebalo da nakon radionica pronađeš posao u videografiji? (a da nije freelance u pitanju)

Nakon radionica koje su se završile krajem februara 2024. godine, bila sam sto posto sigurna da ću morati da radim nešto što mi je zanimljivo, a to je bila videografija. Prvih par meseci sam vežbala, kasnije sam počela da snimam i/ili editujem za druge ljude, i na kraju sam odlučila da napravim CV i šaljem svim oglasima kojima treba videograf, te sam krajem maja dobila posao. Sada radim kao videograf na ruskoj klinici, snimam, montiram videe, sve u svemu radim ono što volim. Sa strane i dalje vežbam, učim i montiram videe klijentima.

Kako ti je saradnja sa timom na radionicama pomogla za sam proces snimanja u poslovne svrhe?

Iskreno, da nije bilo Tebrizmovih radionica, pitanje je da li bih uopšte i dalje bila u videografiji ili bih okrenula glavu na drugu stranu. Veoma sam zahvalna Ani, Lazaru i Jovanu na predavanjima, razumevanju i svemu što su nas učili, jer je stvarno bilo korisno. Radionice su odlične, i svakom ko želi da uči nešto novo, toplo ih preporučujem. Nadam se da ćemo do godine imati reprizu radionica da napravimo još neki video. Hvala puno tebre!

Intervju sa Evom-3_01
Foto: Tebrizam

Svaki vid dodatnog usavršavanja koji se ponudi, da li kod nas u gradu ili bilo gde u svetu i po netu, je nešto što svakom mladom čoveku može da znači, pa u nekim slučajevima i kao smernica za život.

Svakako da sa naših radionica nisu svi učesnici izašli sa več određenim putem za svoje karijere, ali je dovoljno da je svako od njih ukapirao kako funkcionišu određeni segmenti u digitalnom svetu i digitalnom stvaralaštvu, što će im svakako pomoći da to svoje znanje za početak podele sa drugima, a možda i krenu da samostalno stvaraju ili se i oni zaposle.

Iako možda zvuči kao kliše, gotovo tokom celog života svi mi nešto učimo i znanje je ono što niko ne može da nam oduzme. Još ako želimo da se bavimo onim što volimo, kao na Evinom primeru, motivacija za učenjem i unapređivanjem sebe je značajno veća.

Za Evu smo sigurni da će da nastavi sa još kvalitetnijim radovima, a evo prilike da vidite i šta je to sa svojom ekipom ona stvorila kao učesnik naših radionica.

@tebrizam

Znaš neku prodavnicu u Boru da radi 24/7?! 😍🤯 U prethodnom periodu smo realizovali trening od četiri E+ radionica “Usnimi video – pokreni priču!” 🤩 Kroz naše radionice mladi Borani su imali priliku da nauče, kako i naziv treninga kaže, o snimanju kratkih videa, od početka do kraja! Učesnici grupe 1 pričaju o nedostatku objekata koji rade 24/7 u Boru! Šta mislite vi o tome što su rekli? Pišite u komentarima. ——————- Projekat “Otključavanje mogućnosti: Osnaživanje omladine kroz digitalno opismenjavanje i aktivno učešće u zajednici” je sufinansiran od strane Evropske unije, kroz Erasmus+ program. #tebrizam #erasmusplus #digitalnisvet #mladi #obrazovanje

♬ original sound – Tebrizam 👍

Ostavi odgovor

Koji je po vama najbolji košarkaš reprezentacije?

Predstojeći događaji
There are currently no events.