U Narodnoj biblioteci Bor u organizaciji IZOAR-a mladi iz Bora su posle dužeg vremena imali prilike da o svojim potrebama i problemima razgovaraju sa donosiocima odluka u Boru u okviru dijaloga pod nazivom “Na istoj strani”.
Predstavnici parlamenata nekoliko borskih srednjih škola, nekoliko studenata i članovi Instituta za omladinski aktivizam i različitosti, u nešto više od sat vremena u dijalogu “Na istoj strani” predstavnicima donosioca odluka grada Bora predstavili su nekoliko značajnih tema, nedoumice i predloge koji su značajni kako bi se izazovi mladih u Boru prevazišli.
Svoje učešće u ovom dijalogu u ime grada Bora uzeli su Danijela Stojčić, članica gradskog veća zadužena za projekte i ekologiju, kao i Saša Simonović, član gradskog veća za omladinu i verske zajednice.
O ovom dijalogu i očekivanjima od ovog događaja, koji se po prvi put u ovakvoj formi održao u Boru, želeli smo da nešto više čujemo i od strane Lazara Begovića, predsednika Instituta za omladinski aktivizam i različitosti.
Ovo je prvi događaj ovakvog tipa u Boru, šta očekuješ?
Za početak očekujem donosioce odluka, to je nešto što, čini mi se, u poslednje vreme nismo imali priliku da vidimo, da prosto, s obzirom da već neko vreme nemamo tu sistemsku podršku mladih, nije prisutna, i onda postoji ta nesigurnost ustvari mladih u institucije, to poverenje se izgubilo, tako da ovo je prvi korak ka menjanju toga. Prvi korak ka tom nekom procesu u koji krećemo i nadam se da ćemo kroz godinu, dve-tri, već da vidimo neke rezultate.
Odakle od jednom dobra volja kod donosioca odluka da uopšte dođu na ovakav događaj?
Ne znam, to je neobjašnjivo. Možda eto ajde, mi postojimo godinu dana, možda smo tek sad počeli da radimo nešto što je malo vidljivije, tek sad smo možda počeli da okupljamo neke ljude, tako da videćemo da li ćemo da opravdamo to njihovo poverenje.
Ovo je događaj nalik na dijalogu KOMS-a sa premijerkom, mada nešto nismo videli da je imao previše uticaja. Da li misliš da će ovde ipak biti malo drugačije?
Definitivno. Mislim sada znam i iz uloge KOMS-a da, iako nije vidljivo, mnogi procesi su u toku i definitivno se radi na tom novom dijalogu. Ovaj dijalog jeste prema primeru tog dijaloga i mislim da malo je situacija drugačija kada radimo na lokalnom nivou, kada smo tu ovako i više se poznajemo jedni sa drugima, mislim da je ustvari više moguće da napravimo nešto konkretno, tako da, definitivno verujem da će proizvodi toga biti vidljiviji.
Da li je dijalog koncipiran tako da će i mladi iz publike imati mogućnost da učestvuju?
Za sada koncept dijaloga je baš kao dijalog sa premijerkom. Dakle, ideja je da publika samo posmatra. Dakle, ovde smo došli da mladi, koji su se spremali i prošli kroz različite radionice, treninge, da oni daju svoje mišljenje, svoje viđenje, svoje probleme i rešenja ujedno donosiocima odluka, a u isto vreme i da donosioce odluka, da njih čujemo, da vidimo šta oni misle o tome i na koji način mi to možemo da poboljšamo.
Mladi su kao jedan od značajnih nedostataka za život mladih u Boru za početak izdvojili funkcionisanje Kancelarije za mlade u Boru, neaktivnost ove organizacije u prethodnom periodu kao i neprepoznavanje ove ustanove od strane mladih Borana.
Kao još jedan od problema izdvojili su i nepostojanje prostora za mlade u gradu, prostora koji bi pre svega bio namenjen svim mladima, mogao da se koristi za različite aktivnosti, a osim toga dat je i određeni predlog na koji način bi takav prostor mogao da se obezbedi.
Poslednja tema o kojoj je bilo reči, odnosila se na raspodelu finansija i pre svega značaj finansijske podrške mladima za realizaciju različitih aktivnosti, kao i pokretanje određenih promena, značajnih za bolji život mladih u Boru.
Donosioca odluka su u određenoj meri bili i sami svesni problema mladih, poput funkcionisanja Kancelarije za mlade u Boru, organizovanja i trenutnog nekorišćenja prostora Doma omladine u Boru, ali i na koji način se finansijski podržavaju mladi u Boru. Prema rečima donosioca odluka, tačnije data su i određena obećanja, možemo da očekujemo njihovo veće angažovanje i podršku mladima u narednom periodu, ali da je za sve to potrebno malo vremena, kao i strpljenje.
Nadamo se da je ovim dijalogom napravljen kakav, takav korak ka boljem životu mladih u Boru, a kako je bilo na ovom događaju možete videti u galeriji ispod.