Sjajna je stvar kada sa drugima možete da podelite svoja različita iskustva, a upravo je ovakvu priliku dobila i naša Ana Jovanovski, koja je kao master pedagog, ali i omladinska radnica, bila jedna od izlagačica na tribini “Benefiti omladinskog aktivizma za profesionalni razvoj” na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu.
Aktivizam je kao pojam definitivno dosta stran mladima, pa je iz tog razlog veoma značajno kada mladim osobama iz svoje profesije možete da predstavite kako vam je omladinski aktivizam pomogao da se profesionalno razvijete, za šta je definitivno Ana, kao pedagogica koja se konstantno razvija kroz aktivizam, više nego odličan primer.
Na ovoj tribini, u organizaciji Pedagoškog centra (PEC), Odseka za pedagogiju, Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, Ana je, pored koleginica iz omladinskog sektora Aleksandre Ilijin (Opens) i Ivane Novaković (Napor), predstavila svoj put i razvoj kroz aktivizam, kao i kako to mogu omladinske organizacije da pomognu za profesionalni razvoj, svojim budućim kolegama i koleginicama iz oblasti pedagogije.
Tokom tribine, mladi studenti/kinje iz publike mogli su da čuju od Ane na koji način je ona stigla do Tebrizma, kao i kako je uopšte krenula da se bavim omladinskim radom i aktivizmom. Ana je istakla da nije imala na umu da će sa mladima da radi na ovaj način, jer joj je dok je studirala najveći izazov upravo i bio rad sa mladima.
Zbog toga je želela i da ojača sebe i oproba se u nečemu što joj je predstavljalo izazov i krenula da pohađa različite neformalne edukacije koje su organizovale druge organizacije za mlade, što joj je donelo stipendiju za univerzitetski kurs “Liderstvo i omladinski rad u zajednici” u realizaciji Centra za omladinski rad i Jonkoping švedskog univerziteta.
Ana je predstavila i kako se nakon toga priključila omladinskoj organizaciji u Boru što joj je pomoglo da otkrije još oblasti kojima želi da se bavi. Pričala je o tome kako se probala u više stvari kao što je pisanje tekstova za društvene mreže, dizajn, fotografisanje i organizovanje događaja, promocija i sl.
Osim toga, ispričala je i kako je sa kolegama odlučila da osnuje svoju organizaciju “Tebrizam” i kako Tebrizam ekipa radi na poboljšanju kvaliteta života mladih u Boru, ali i cele Srbije, kao i da su te aktivnosti Tebrizma nakon godinu dana i dodatno pojačane kroz osnivanje omladinskog medija “Tebrizam”.
Rad u svojoj organizaciji omogućio joj je da radi još mnoge stvari od edukacije kao pedagogoškinja, preko vođenja društvenih mreža, kreiranja multumedijalnih sadržaja, do asistiranja na projektima, pisanju projekata, vođenju različitih programa, foto uredništva, zastupništva organizacije i sl.
Pričala je Ana i o tome koje “meke veštine” mladi mogu da steknu u omladinskim organizacijama koje će im značiti za profesionalni razvoj, ali i kroz koje izazove prolaze mladi u omladinskom aktivizmu i kako ih je moguće prevazići.
Kada je reč o “mekim veštinama” Ana je istakla da u Tebrizmu mladi mogu da steknu različite veštine kao što je: disciplina, organizacija vremena, komunikacija, aktivno slušanje, multitasking, timski rad, i jasno naglasila da sve te veštine koje mogu da koriste u organizaciji, mogu kasnije da koriste i na nekim drugim poslovima.
Predstavila je i različite izazove sa kojima se Tebrizam susreo, poput onih gde su ljudi iz Tebrizma smatrani sektašima, stranim plaćenicima, kao i to da je mladima apstraktno šta rade nevladine organizacije. Istakla je i to da Tebrizam pokušava na više načine da prevaziđe ove izazove, menjanjem pristupa sa mladima, formalniji i neformalniji, kao i da trenutno naša organizacija radi na tome kroz projekat “NVO? Tebra, šta je to?” u kojem se teži da se mladi informišu o organizacijama i tako podigne svest o značaju organizacija za lični i profesionalni razvoj.
Sigurni smo da je Anina priča bila veoma upečatljiva njenim budućim kolegama i koleginicama jer je jasno potvrđeno da nije samo formalno obrazovanje jedini put koji može pomoći da razvijamo i usavršavamo svoje profesije.
Na ovaj način su svakako omladinske organizacije, ali i uopšteno nevladine organizacije, predstavljene na jedan malo drugačiji način, i ovo je definitivno jedan važan korak ka boljem razumevanju značaja omladinskih organizacija kao i benefita koje donose u profesionalnom, ali reklo bi se i životnom razvoju.
___________________
Izrada ovog teksta podržana je od strane Nacionalne koalicije za decentralizaciju. Navedena mišljenja, nalazi i zaključci su mišljenje autora i ne odražavaju nužno stav Nacionalne koalicije za decentralizaciju.