8 saveta kako se zaštititi od prevara na društvenim mrežama

U današnje digitalno doba, društvene mreže su postale ne samo mesto na kojem možemo da se povežemo sa našim prijateljima i delimo različiti kontent, već i mesto podložno raznim vrstama prevara. Od lažnih profila, do sumnjivih proizvoda i reklama, korisnici često postaju meta prevaranata koji koriste različite i obmanjujuće metode za dobijanje i iskorišćavanje poverenja.

izvor: Freepik

Kako bismo se zaštitili od ovih prevara, važno je prepoznati znake prevara na internetu i primeniti određene mere kako bi surfovanje na internetu bilo što sigurnije i bezbednije.

U svetu gde su lažni identiteti i manipulacije postali svakodnevnica, zaštita od prevara na društvenim mrežama zahteva aktivno delovanje. Iako se čini da su prevaranti uvek korak ispred, postoje konkretne strategije koje svako može primeniti kako bi smanjio rizik. U nastavku možete pročitati 8 saveta koji vam mogu pomoći u očuvanju sigurnosti vaših online interakcija i očuvanju vaših ličnih podataka.

1. Nepoželjne poruke su svuda oko nas

Prevaranti često mame žrtve slanjem neželjenih poruka prijateljskim tonom, stvarajući osećaj hitnosti ili nudeći ponude koje izgledaju previše dobro da bi bile istinite. Na primer, možete primiti poruku u kojoj se iz čista mira tvrdi da ste osvojili nagradu ili da se određeni skup proizvod nudi uz ogroman popust, što dovoljno ukazuje na to da se iza takvih ponuda nalazi ogromna prevara.

Prevaranti mogu od vas tražiti privatne informacije tako što će reći da se vaša narudžbina ili nagrada još uvek obrađuje i tako će vas prevariti da kliknete na zlonamerne linkove ili čak uveriti da pošaljete novac kao naknadu za obradu tih istih podataka. Da biste se zaštitili, uvek oprezno pristupajte porukama s nepoznatih naloga, nemojte kliknuti na sumnjive linkove i nikada ne delite lične podatke ili šaljite novac nepoznatim kontaktima.

2. Detaljno proverite koga prihvatate za prijatelja!

Prevaranti često kreiraju lažne profile koristeći informacije i fotografije stvarnih osoba, uključujući vaše prijatelje, poznanike ili članove porodice. Ovi profili izgledaju uverljivo, što može zavarati korisnike da veruju da komuniciraju s nekim koga poznaju, otvarajući put za deljenje privatnih informacija i lako možete postati žrtva raznih prevara. Njihovi motivi ostaju skriveni, a vi postajete ranjivi na različite oblike prevara.

Da biste se zaštitili, prihvatajte zahteve za prijateljstvo samo od ljudi koje stvarno poznajete ili onih s kojima delite zajedničke prijatelje. Uvek proverite autentičnost profila pre nego što odgovorite na nove zahteve ili poruke, potražite informacije kao što su datum otvaranja naloga ili broj zajedničkih prijatelja. Ako vas neko kontaktira s novog profila tvrdeći da mu je stari blokiran ili hakovan, obavezno kontaktirajte tu osobu putem drugih društvenih mreža radi potvrde. Ove mere opreza pomoći će vam da se zaštitite od prevara na društvenim mrežama.

Izvor: Shutter Stock

3. Vodite računa o ličnim podacima koje delite

Prekomerno deljenje ličnih podataka na društvenim mrežama normalno da olakšava sajber kriminalcima da iskoriste vaše podatke na razne načine. Koristeći detalje koje ste javno podelili, poput vašeg rođendana, imena ljubimca, kućne adrese, broja telefona ili adrese e-pošte, prevaranti mogu te informacije zloupotrebiti i iskoristiti za izradu ciljanih phishing prevara koje su danas veoma rasprostranjene.

Kako biste se zaštitili, izbegavajte deljenje suviše privatnih informacija i osetljivih detalja iz vašeg života na društvenim mrežama. Takođe, nemojte objavljivati svoje trenutne lokacije ili planove putovanja kako biste smanjili rizik od praćenja, krađe i sličnih situacija. Ograničite deljenje takvih stvari na bliske prijatelje i porodicu, koristite pseudonime ili nadimke na društvenim mrežama i razmislite o korištenju lažnog datuma rođenja.

4. Nije svaka online prodavnica bezbedna!

Iako su društvene mreže postale vodeća i najvidljivija platforma za prodavanje različitih proizvoda, takođe su i platforma na kojoj se mogu naći razne lažne online trgovine. Sa takvim trgovinama, lako biste mogli da nasednete na lažne ponude, dobiti pogrešne proizvode koji se reklamiraju kao premium ili završiti bez ičega. Prevaranti često koriste lažne recenzije ili visoke ocene kako bi namamili kupce.

Kako biste izbegli prevaru prilikom kupovine na društvenim mrežama, kupujte samo od proverenih prodavača ili trgovina sa dugogodišnjim pozitivnim recenzijama. Izbegavajte prodavce koji traže metode plaćanja kojima se ne može ući u trag kao što su poklon kartice. Takođe, koristite virtuelnu kreditnu karticu umesto svoje primarne kako biste zaštitili svoje stvarne finansijske račune od potencijalnih rizika.

Izvor: Adobe Stock

5. Nemojte svoj Google ili Facebook nalog koristiti za baš svako novo registrovanje!

Trenutno, mnoge aplikacije i web stranice nude mogućnost prijavljivanja sa vašim nalozima drugih društvenih mreža, poput Google naloga, Facebook naloga ili X naloga. Iako su mnoge od takvih aplikacija legitimne, neke mogu biti zlonamerne. Davanjem takvog pristupa štetnoj aplikaciji moglo bi prouzrokovati širenje vaših ličnih podataka ili čak i nanošenje virusa. Čak i ako je aplikacija vredna poverenja, kršenje baze podataka na njihovoj strani i dalje može da dovede vaše informacije u opasnost.

Kako biste izbegli ove rizike, prosto izbegavajte prijave preko drugih društvenih mreža i uvek koristite alternativne metode prijave. Ako više volite da koristite društvene mreže, razmislite o kreiranju posebnog naloga koji ćete koristiti u tu svrhu bez ikakvih ličnih podataka. Ako trebate koristiti svoj pravi profil, kao što su profili za igranje igara s prijateljima na društvenim mrežama, temeljito procenite sigurnost i legitimnost aplikacije pre nego što joj odobrite pristup.

6. Dva koraka napred za bolju bezbednost profila!

Platforme društvenih mreža su dizajnirane tako da vas podstaknu da delite što više sadržaja i privatnih informacija na njima i da provodite što više vremena na mreži, zbog čega su određene postavke privatnosti obično otvorenije, tako da ne samo vaši prijatelji, već i njihovi zajednički prijatelji, mogu videti vaše interakcije i deljenja. Takođe, aplikacije trećih strana i oglašivači mogu imati neograničen pristup.

Sve ovo olakšava drugima da dobiju pristup do vas. Da biste se zaštitili, prilagodite postavke privatnosti na Facebooku, Instagramu, Snapchatu ili TikToku. Isključite javnu vidljivost za objave, liste prijatelja i fotografije, isključite praćenje lokacije, ograničite pristup aplikacijama trećih strana i osigurajte da samo bliski prijatelji mogu videti osetljive informacije poput vašeg email-a, broja telefona ili lokacije.

Takođe, možete zaključati svoj profil ili blokirati druge da vam šalju zahteve za prijateljstvo radi dodatne sigurnosti.

Izvor: Credithuman

7. Nemojte kliktati baš na sve

Sumnjivi phishing sajtovi se ne nalaze samo u neželjenim porukama, prevaranti takođe prikrivaju zlonamerne URL-ove koristeći skraćene linkove i nepoznate domene (poput bit.ly) u javnim objavama i komentarima kako bi privukli naivne korisnike da kliknu na njih. Ovi sajtovi mogu dovesti do zaraze zlonamernim softverom, krađe ličnih podataka ili daljnjih phishing shema koje haraju internetom.

Kako biste se zaštitili, izbegavajte klikanje na linkove u objavama ili komentarima iz nepoznatih izvora i pogotovo domena koji nisu “.com”, “.net”, “.org”, “.rs” ili nešto tome slično. Koristite alate za proširenje linkova da testirate pune URL-ove iza skraćenih veza prije nego kliknete. Takođe, prijavite sve objave koje sadrže sumnjive linkove kako biste sprečili druge da postanu žrtve i otvorite veze na drugom profilu pretraživača ili incognito prozoru kako biste rizike sveli na minimum.

8. Sačuvajte empatije za bitnije stvari

Prevaranti često koriste taktike emocionalne manipulacije kako bi prevarili pojedince na društvenim mrežama. Oni mogu stvoriti osećaj hitnosti s ograničenim vremenskim ponudama, pritiskajući vas da delujete bez razmišljanja, deleći emotivne priče kako bi izazvali saosećanje za donacije ili pomoć ili slično.

Kad god naiđete na poruku koristeći ove taktike, odvojite trenutak da procenite situaciju pre nego što išta odgovorite. Proverite informacije koje dobijete, potražite savet od prijatelja i porodice i upoznajte se s uobičajenim taktikama manipulacije i psihološkim trikovima koje prevaranti koriste kako biste izbegli nasedanje na njih.

Composite image of businessman holding and using tablet computer
Foto: Freepik

U današnjem svetu sveprisutnih prevara na društvenim mrežama, važno je prepoznati da naša digitalna iskustva zavise od pažljivog biranja informacija koje delimo i interakcija koje prihvatamo. Svaka društvena mreža može postati veoma dobra kako za zabavu i povezivanje sa prijateljima i porodicom, takođe može biti i prostor za manipulaciju i obmanu. Zato je veoma bitno da svakodnevno razvijamo svoje digitalne veštine, kako bismo što zdravije i bezbednije koristili internet i uživali u korišćenju istog.

Koliko Vam je bio koristan tekst?

Kliknite na zvezdicu kako biste ocenili tekst!

Prosečna ocena 0 / 5. Broj glasova: 0

Još uvek nema ocena! Budite prvi koji će oceniti ovaj tekst!

Ostavi komentar

Kako vi gledate na studentske proteste u Srbiji?

Predstojeći događaji
There are currently no events.